zdj. https://cat-n-mouse.com/products/code-go-robot-mouse-activity-set
Moje dzieci ją uwielbiają!
Gra polega na tym, aby zaprogramować dla myszy drogę do sera.
A teraz kilka szczegółów.
Gra składa się z następujących elementów:
- mysz - nasz robot. Na myszy znajdują się przyciski, dzięki którym kodujemy/programujemy trasę. Są to: strzałki (skręt w lewo, skręt w prawo, prosto, tyłem - tak, nie "w tył", tylko "tyłem" 😊 ), przycisk rozpoczynający wędrówkę myszy, reset trasy oraz przyspieszenie.
- 16 zielonych plastikowych kwadratów, dzięki którym układamy planszę do gry
- fioletowe ścianki - do układania przeszkód
- mosty - dla uatrakcyjnienia gry
- przykładowe warianty tras dla robota
- kartoniki z takimi samymi symbolami, jakie znajdują się na myszy - ułatwiają na początku programowanie robota
Podczas kodowania trasy musimy wziąć pod uwagę, że każdy mały zielony kwadrat to jedno pole. Jest to ważne przy kodowaniu trasy - ile razy naciśniemy odpowiednią strzałkę, tyle zielonych kwadratów przejedzie nasza myszka.
Od czego rozpoczynamy?
Od ułożenia planszy. Na początku warto ułożyć po prostu kwadratowa plansze, złożoną ze wszystkich małych elementów planszy, na jednym kwadracie położyć mysz, na innym ser i... próbować. Mi zajęło chwilę, zanim rozpracowałam tą grę - moim dzieciom zajęło to kilka sekund :)
Następnym krokiem powinno być układanie przykładowych tras - tak, aby wyczuć naszego robota oraz przyzwyczaić się do gry, nabyć wprawy w układaniu różnych wariantów tras.
A później nie ogranicza nas już nic. Uwierzcie - ile dzieci, tyle możliwości ułożenia trasy i przeszkód (poniżej kilka naszych zdjęć):
Za co uwielbiam tą grę?
Za to, że dzieci się nie poddają. Są cierpliwe. Jeżeli zaprogramują robota niepoprawnie, wracają do startu i programują mysz od nowa. Do momentu, aż im się uda. Nie poddają się, tylko działają tak długo, jak trzeba.
Najfajniejsze jest to, że dzieciaki się wspierają w dążeniu do celu - nie wypominają innym, że coś im nie wyszło, ale się wspierają i pomagają sobie.
Grę polecam z czystym sumieniem. Uczy przede wszystkim logicznego myślenia, orientacji w przestrzeni, współpracy.
Zachęcam mocno do korzystania również z aplikacji mobilnych, gier czy programów, takich jak Scratch PixBlock czy Code.org, które są przeznaczone do nauki programowania dla dzieci. Warto uczyć najmłodszych programowania, zwłaszcza, że są ku temu wszelkie możliwości.
OdpowiedzUsuń